Araç Muayenesi Nedir?

Motorlu ve motorsuz araçların trafiğe çıkmak için teknik yeterliliklerinin kontrol edilerek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olmayan yanlarının tespit edilerek düzeltilmesini sağlama işlemidir.

Motorlu ve motorsuz Araçların muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince mecburidir. TÜVTÜRK, araç muayenesinde devlet tarafından yetkili ve görevli kılınmış tek kuruluştur.

Periyodik Araç Muayenesinı Neden yaptırmalıyız?

Araç muayenelerinin düzenli ve periyodik olarak yapılması aracın trafikte sağlıklı çalışması, hem sizin hemde diğer kişi ve canlıların da can güvenliği için son derece önemli ve gereklidir. Diğer yandan muayenesi yapılan araç bütçeniz için de tasarruf sağlamaktadır. Araçların periyodik olarak muayene edilmesi ile araç kusurlarına dayalı trafik kazaları azalır, trafikte can kaybı azalır, aracınızın ömrü uzar ve ikinci el değeri de yükselir. Periyodik Araç Muayenesi her şeyden önce bir vatandaşlık görevidir.

Kontrol ve test cihazları eşliğinde araçların gerçek durumu tespit edilmekte ve ağır kusurlu veya emniyetsiz durumda olan araçlara onay verilmeyip bir aylık süre içinde gerekli tamiratın yaptırılması sağlanmaktadır.

Periyodik Araç Muayenesi ile ilgili Yönetmelikler

  1. Araç muayenesi yapılırken aşağıdaki yönetmelik ve uygulamalara göre hareket edilmektedir.
  2. Araç Muayene İstasyonları Yönetmeliği (T.C. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı)
  3. 2918 Sayılı Trafik Kanunu (Emniyet Genel Müdürlüğü)
  4. Karayolları Trafik Yönetmeliği (Emniyet Genel Müdürlüğü)
  5. Tip Onay Yönetmelikleri (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı)
  6. AİTM Hakkında Yönetmelik (Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı)